2025 m. sausio 31 d., penktadienis

Mūsų pernykštė patirtis su PPT (Psichologine pedagogine tarnyba)

Šiek tiek priešistorės


Kai pradėjome savo UŠ kelionę, viskas buvo labai smagu – su vaikais entuziastingai pasinerdavome į įvairiausius projektus, mokėmės visko po truputį tiek, kiek galėjome, taip, kaip galėjome. Kaskart, kai susidurdavome su sunkumais, turėjome nuostabią mus kuravusios mokyklos mokytoją, kuri patardavo, paskatindavo, nuramindavo sakydama, kad viskas savu laiku susitvarkys, o vaikai, ko nemoka, – išmoks. 

UŠ kelionės pradžioje. 2017 m.

Vis tik, Liutaurui perėjus į 5-ąją klasę, mūsų taip ilgai statytas gražusis, romantiškasis mokslo rūmas ėmė po truputį byrėti. Labai sudėtinga buvo atitikti visų skirtingų mokytojų lūkesčius, tuo pačiu kuo toliau, tuo labiau darėsi sunku atitikti Bendrųjų ugdymosi programų reikalavimus ir, kuo toliau, tuo labiau tai griovė mano pasitikėjimą savimi ir tikėjimą, kad apskritai aš gebu mokyti savo vaikus. Ne, kalbu ne apie fizikos ar chemijos žinias ir net ne apie kvadratines lygtis ar rašinių rašymą. Kalbu apie discipliną, motyvaciją, dėmesio sutelkimą, nuoseklumą, emocinius vaikų ir savo pakilimus ar nusileidimus, kurie, atrodė, vis stipriau siūbuoja mūsų kasdienį mokslo laivą. 

Pakeitėme mokyklą. Galvojome, gal jos siūloma vaikų motyvavimo ir įvairių mokymosi modelių prisotinta sistema pagaliau pastatys mūsų traukinį ant tiesių bėgių, kuriais nuskrisime tiesiai į akademines aukštumas. Deja, vietoj to pirmojoje lietuvių kalbos konsultacijoje iš mokytojos išgirdau klausimą: „O jūsų sūnus kartais neturi ADHD (Atention Deficit and Hiperactivity Disorder –  Dėmesio ir aktyvumo sutrikimo)?“ 
– Uoj ne, ką jūs! – net nesusimąstydama atrėžiau atgal, dar tik užtvirtindama: – Va mano dukra, tai taip, ji yra labai išsiblaškiusi, sunkokai sutelkia dėmesį, gal jai ir įtarčiau, bet Liutauras? Uoj ne, tikrai ne...

Pasakiau, o vėliau ėmiau mąstyti, kodėl ji apskritai to paklausė... Kas Liutauro natūroje jai galėjo pasirodyti ADHD-istiško?.. Ir jei ji kažką pamatė, kodėl to anksčiau nemačiau aš?

Galvoje vyniojau pastarųjų metų mokymosi siūlą, kuris kuo toliau, tuo labiau sėjo abejones mano galvoje. Kad mano vaikai sunkiau sutelkia dėmesį ir su jais sudėtinga dirbti, buvau girdėjusi iš poros mamų, su kuriomis bandėme kartu daryti taip vadinamus „Ko-opus“ – bendras veiklas. Bet visada plakiau tik save pačią, manydama, kad tai – vien tik mano kaltė. Ir nors aplinkiniai kaip susitarę aikščiojo, kad vau, kaip čia mes daug visko darom, kiek daug visko bandom ir kaip viskas yra pas mus wow, visada maniau, kad taip daro plius minus visi, ir čia tėra problema tame, kad aš darau per mažai, per blogai ir dar visaip kaip ne taip... Nes na, juk dar šiek tiek pasistengus, dar kartą išbandžius kokią nors „dar vieną metodiką“, ilgiau „pasėdėjus prie pamokų“ viskas tikrai suveiks... Ir tada nebereikės traukti savęs už ausų, bandant užfiksuoti foto ar video kadruose bent tai, kas mums pasisekė (o kad žinotumėt, kiek tarp viso to yra daug daug to, kas nepasisekė..!), kad bent kažkaip dar save galėtum paguosti, jog nėra taip viskas blogai...

Juk visada būna kas nors „ne taip“... 2015 m.

Ir štai dabar... tas netikėtas mokytojos klausimas apie ADHD mane tarsi pažadino iš ilgai trukusio sapno, leidusio į viską pažiūrėti iš kitos perspektyvos...

Nusprendžiau papildomai iškvosti Liutauro smuiko mokytoją, kuri jį pažįsta nuo šešerių metų. Ji irgi patvirtino, kad jis labiau blaškus nei kiti vaikai ir kad dirbant su juo reikia įdėti daugiau pastangų, bandant išlaikyti jo dėmesį, be to, jis daug greičiau pavargsta, todėl pamokos esti trumpos, nes iš ilgesnių nėra jokios naudos. Solfedžio mokytoja paantrino, pridėdama jo išsiblaškymą ir užuomaršumą. Turėjau pripažinti, kad lietuvių mokytojos žodžiuose galėjo slypėti tiesa. Tereikėjo ją išsiaiškinti iki galo.

Mokykla labai greitai sutvarkė mums dokumentus, reikalingus Pedagoginei psichologinei tarnybai (PPT), ir mes pradėjome kelionę savęs pažinimo link. 

Pirmas žingsnis buvo apsilankymas pas psichoterapeutę. Pirma su vienu vaiku, paskui – su kitu. Čia vienareikšmiškai gavau atsakymą, kad taip, abudu vaikai turi taip vadinamą ADHD – Dėmesio ir aktyvumo sutrikimą (Atention Deficit and Hiperactivity Disorder). Tik pas vieną vaiką dominuoja impulsyvumo ir dėmesio nesutelkimo sunkumai, pas kitą – blaškymasis ir hiperaktyvumas. Štai kodėl dėl vieno vaiko ADHD buvau beveik tikra (nes ir pati turėjau labai panašių bruožų), o kito – net neįtariau.

Žodžiu, dabar mūsų laukė PPT vertinimas.


PPT


Nors pas Vilniaus PPT specialistus patekti nėra taip paprasta, nes eilės siekia iki pusė metų, skambučio sulaukiau vos po keleto savaičių, dar net nesibaigus mokslo metams, gegužės pabaigoje. Turbūt kažkaip taip netikėtai gerai sukrito kortos... Kiekvieno vaiko laukė 4 vertimai: logopedo, specialiojo pedagogo, neurologo ir psichologo. Kiek nerimavau, kaip mums seksis. Nežinojau, koks šios istaigos darbuotojų požiūris į UŠ, todėl tiesiog atsidaviau situacijai ir, galvojau, bus kaip bus... 

Nežinau, kaip būtų buvę kitu atveju, tačiau pirmoji specialistė – logopedė, pas kurią su Liutauru apsilankėme, ne tik kad neišreiškė nepasitikėjimo UŠ, bet atvirkščiai – pravirkdė mane savo komplimentais ir netikėtomis replikomis apie tai, kad mes net neįsvaizduojame, kokį svarbų darbą atliekame su savo vaikais. Mes buvome antra UŠ šeima jos praktikoje, ir kol kas ta praktika rodė, kad tai, ką darome, darome ne veltui.

Iš tiesų šis vizitas suteikė labai daug vilčių. Gal net per daug, nes kai su Magde pataikėme pirmam vizitui pas kitą specialistę, specialiąją pedagogę, kuri ją iš karto užgriuvo su krūva testų, ėjusių po virtinės pusmečio atsiskaitymo testų mokykloje, visko pasirodė per daug – Magdei tada iš viso išmušė saugiklius, ir visų testų vienu ypu padaryti nepavyko. Turėjome užsirašyti pakartotiniam vizitui. Visgi vasara padarė savo – vaikai pailsėjo, periodiškai mums vis būdavo paskirti apsilankymai (tiesa, porą jų aš pati dėl tam tikrų susiklosčiusių aplinkybių kiek gėdingai pražiopsojau), kol galiausiai viskas pasibaigė rugsėjo mėnesį.

Prie „PPT obuoliuko“ A. Vivulskio gatvėje. 2024 ruduo.

Visi sutikti specialistai buvo tiesiog superiniai. Gavome ir labai daug palaikymo, ir krūvas padrąsinimo, ir apskritai – tokio sveiko, normalaus žmogiško supratimo dozę, kuri padėjo reabilituotis po kardinaliai kitokio ankstesnės mokyklos požiūrio į vaikus ir tėvus. 

Žodžiu, reziumuojant patirtį su PPT, galiu pasakyti tik pačius geriausius savo komplimentus. Netgi turiu atsiimti pavasarį savo išsakytus pasipiktinimo žodžius dėl neapgalvotos vertinimo tvarkos ir neadekvačiai per didelio testų skaičiaus vienam vizitui, nes finale pasirodė, kad taip, – tvarka yra tvarka, bet visgi čia dirba žmonės, kurie ir moka, ir gali sureaguoti lanksčiai, jautriai ir empatiškai.

Kartodrome, 2022 m.


Išvados


Atėjo tiesos valanda. Abiems vaikams buvo nustatyti specialieji ugdymosi poreikiai (SUP). Vienam – vidutiniai (skalėje nedideli-vidutiniai-dideli-labai dideli), kitam – dideli. Su rekomendacijomis pritaikyti bendrąsias ugdymo programas. Na, bet šitie buvo skirti daugiau formalumams ir mokyklai. Vis tik vertingiausia buvo ta dalis, kurioje surašytos konkrečios rekomedacijos, kaip su kiekvienu iš vaikų dirbti ir į ką atkreipti dėmesį... Kai kurios jų buvo pas abu vaikus, kai kurios buvo skirtos tik vienam arba kitam. Dalinuosi visu sąrašu – gal norėsite kai ką išbandyti ir jūs, gal kažkas pravers, o gal padės atsirinkti, su kokiais sunkumais susiduriate jūs arba kokių jų tikrai neturite... Vis tik man atrodo, kad didžioji dalis tinka absoliučiai visiems ADHD vaikams...
  • Duokite daugiau laiko užduotims atlikti, pasitikrinti, ištaisyti klaidas.
  • Instrukcijas, užduotis pateikite trumpai ir aiškiai, jas pakartokite.
  • Sudėtingos ir didelės apimties užduotis skaidykite į dalis, kad būtų aišku, kaip jos susiję tarpusavyje.
  • Užduotis pateikite etapais, išradingai, įdomiai.
  • Padėkite naują informaciją sieti su jau turimu patyrimu.
  • Leiskite naudotis atramine medžiaga pamokų, savarankiškų ir kontrolinių darbų metų.
  • Padėkite perskaityti ilgesnius tekstus. 
  • Naudokite vizualinę medžiagą, iliustruojančią teorinę medžiagą.
  • Įvairių priemonių pagalba mokykite žymėtis svarbiausius aspektus, grupuoti ir sisteminti informaciją.
  • Mokykite susiplanuoti savarankiškai atliekamų užduočių nuoseklumą, padėkite pastebėti klaidas atliktose užduotyse.
  • Skatinkite savarankišką problemų sprendimą, raginkite apgalvoti pasekmes.
  • Tiek aplinkoje, tiek darbo lape sumažinkite dėmesį atitraukiančius stimulus, palikite būtiniausius.
  • Suteikite ramią darbo vietą.
  • Darykite trumpas fizinio aktyvumo pertraukas tarp užduočių.
  • Padrąsinkite ir nuraminkite nesėkmės atveju.
  • Venkite viešos kritikos, lyginimo su kitais vaikais.
  • Girkite už pastangas, kreipimąsi pagalbos, bandymų ir klaidų strategiją.
  • Akcentuokite asmeninius ugdymosi pokyčius, gebėjimus, galias ir tuo motyvuokite.
  • Padėkite sudaryti skaitomų tekstų paną, apibendrinimą, leiskite juo naudotis pasakojant.
  • Nekvieskite skaityti garsiai, jei vaikas nepasiruošęs.
  • Paraginkite naudotis garsiniais leidiniais.
  • Diktuojant tekstą, labiau pabrėžkite sudėtingesnės struktūros, painiojamų garsų žodžius. 
  • Nereikalaukite rašyti sudėtingos konstrukcijos sakiniais.
  • Teksto kūrimo užduotims galima pateikti planą ir nukreipiamuosius klausimus.
  • Naudokite tarpinį atsiskaitymą atlikus užduotį, kad vaikas nesijaustų perkrautas.


Kas toliau?


Ir? Kas iš to, turbūt pasakysite? Tai štai, vieną dieną prakalbėjusi telefonu dvi valandas su vaikų psichologe, kuriai nesvetimas ADHD pasaulis, supratau, kad namų darbų turiu kaip minimum metams į priekį. O gal ir dar daugiau. Nes ADHD atveju, nors gairės yra, vis tik įvairias mokymosi metodikas ir stategijas turi atrasti pats. Negana to, atradus vienas ar kitas, juk žinai, kad jos galios geriausiu atveju pusmetį. O paskui ir vėl nebeveiks, nes nebeliks to atradimo alkio ir pakankamų dėmesio dirgiklių, kad jau bepasiteisinančią sistemą sugebėtum nuosekliai taikyti... Nes juk ir pats esi užburtame ADHD rate, kur aš, kaip ADHD mama, įtakoju savo vaikus, o ADHD vaikai įtakoja mane. 

Kitaip tariant – čia ir prasideda mūsų linksmieji kalneliai. Su bandymais laiku įkvėpti oro, laiku jį sulaikyti ir laiku iškvėpti. Laiku pasilenkti, laiku įsitverti. Laiku suprasti, kokie dirgikliai įsijungia vienu ar kitu mokymosi momentu. Laiku nusišypsoti, pakelti dopamino lygį, galiausiai – pasisemti gyvenimiškos patirties, kurios neturi niekas kitas – tik tu ir tavo vaikai...

Tarsi patvirtinimas visam tam, prieš porą dienų įkrenta į paštą naujienlaiškis iš Simply Charlotte Mason svetainės apie ADHD vaikų pastiprinimo strategijas ugdant juos šeimoje. Gal pravers ir jums.

Ir štai vakar netikėtai neuroįvairovės ambasadorė Lietuvoje Barbora Suisse tinklalaidėje „Mamos be dramos“ primena prieš daugiau nei dešimtmetį skaitytą istoriją „Sveiki atvykę į Olandiją“. Negirdėjote jos? Būtinai paskaitykite, nes gali būti, kad visai netikėtai atrasite joje save ar savo vaikus...


„Apsisprendimas turėti kūdikį labai panašus į įspūdingos kelionės į Italiją planavimą. Tu prisiperki galybę informacinių knygų ir pradedi kurti nuostabiausius planus: Koliziejus… Mikelandželo Dovydas… Gondolos Venecijoje… Gal net išmoksti keletą šmaikščių frazių itališkai. Visa tai nepaprastai įdomu. Po ilgų nekantraus laukimo mėnesių pagaliau ateina ta diena. Tu susikrauni lagaminus ir išvyksti. 
 
Po kelių valandų lėktuvas nusileidžia. Betgi stiuardesė praneša: 
– Sveiki atvykę į Olandiją. 
– Olandija?! – nustembi. – Kodėl Olandija? Bet aš skridau į Italiją. Dabar turėčiau būti Italijoje! Italija – mano viso gyvenimo svajonė… 
 
Tačiau skrydžio maršrutą teko pakeisti ir tave nutupdė Olandijoje, kur ir turi likti. Juk svarbiausia, kad nesi nei baisioje, nei atgrasioje, purvinoje vietoje, kur aplink netvarka, badas ir ligos. Čia tiesiog kita vieta. Taigi tu gali eiti ir nusipirkti naujų informacinių knygų. Turi išmokti kitos kalbos. Ir susitikti su daugybe naujų žmonių, kurių kitomis aplinkybėmis nebūtum sutikęs. Tai paprasčiausiai kita vieta. Ji gerokai ramesnė ir ne tokia spindinti kaip Italija. Tačiau po kurio laiko atgauni kvapą, apsidairai ir… pradedi pastebėti, jog Olandijoje yra vėjo malūnų… Ir tulpių… Joje netgi gyveno Rembrantas… 
 
Tačiau visi, kuriuos tu pažįsti, yra iš tų, kurie nuolatos keliauja į Italiją ir nesiliauja puikuotis nuostabiai ten praleidę laiką. O tau telieka kartoti: „Taip, tai ta vieta, į kurią ir aš turėjau keliauti. Apie tai aš svajojau ir planavau.” Ir gali atsitikti taip, kad tokios svarbios svajonės sudužimą lydintis skausmas niekada, niekada, niekada nesiliaus... Tačiau… Jei visą savo likusį gyvenimą praleisti gedėdamas, kad nenukeliavai į Italiją, tu niekada, niekada nesugebėsi džiaugtis tais ypatingas ir labai mielais dalykais, kurie supa tave… Olandijoje.” 
– Emily Perl Kingsley 

Taigi... Sveiki atvykę į Olandiją... :) Susitiksime ten. ;)

Užrašas Vilniaus geležinkeio stotyje. :) 2022 m.

2025 m. sausio 12 d., sekmadienis

Gruodžio sukūryje

Pernai metų vėjai seniai prašvilpė, bet tai nereiškia, kad nesugaudysim jų, nesurišim ir taip neatsigręžę į tai, kas buvo, nueisim... Anaiptol – tuoj prisiminsime, į kokį sūkurį gruodžio dienos mus buvo įsukusios.

O įsuko mus gyvenimas į rūpesčių ir darbų verpetą iš tiesų nuo pat pirmųjų gruodžio dienų. Mat jau pirmosios gruodžio savaitės pabaigoje mūsų laukė du svarbūs renginiai – Liutauro smuiko koncertas ir kalėdinė mugė. Nuo pasiruošimo jai ir pradėsiu šį kartą...


Pasiruošimas mugei

Kaip ir kasmet – didžiausias iššūkis visuomet yra sugalvoti, ką galima būtų pagaminti mugei. Magdė, pasinėrusi į karoliukų vėrimą, stvėrėsi apyrankių darymo, vėliau tradiciškai žaidė su muilo mase. 

Liutauras gi mąstė labai praktiškai – reikia prekiauti tuo, kuo, tikėtina, niekas kitas neprekiaus. Pradžiai, kad geriau galvotųsi, susukome keletą žvakių iš nuo pernai likusių spalvotų vaškuolių. 


O tada, pažarstę galvoje kilusias mintis, atradome vieną seniai pamirštą kalėdinę idėją – pušų spyglių sausainius... Tad čiupomės nelaukdami tos idėjos ir kibome į darbus... Prisiskabėme pušų spyglių, plovėme, džiovimo juos, paskui kavamale smulkinome, na, o tada jau dėjome į tešlą ir kepėme.





Magdė, kuriai Liutauras kopijuoti idėjos neleido, rado išeitį, kepdama savo sausainius pagal tą patį receptą, tik vietoj spyglių dėdama kakavą. Ir nors, užbėgant už akių, pasakysiu, kad jie mugėje nebuvo populiarūs, mums patiems jie taip patiko, kad po mugės beveik pešėmės, kam atiteks tų sausainių likučiai...




Taip atėjo ir savaitės pabaiga...


Metų pabaigos akcentai

Labai apsidžiaugėme, kad smuiko metų pabaigos koncertas buvo suplanuotas gruodžio pradžioje. Liutauras ypač džiaugėsi, kad pagaliau „atgros“ ir nebereikės sukti dėl to galvos. Ir iš tiesų – kol dar tas prieškalėdinis maratonas nebuvo prasidėjęs, labai šauniai visi sudalyvavome Mokytojų namuose surengtame smuikininkų ir pianistų koncerte – kas atlikėjų, kas stebėtojų rolėje...






Mugė

Kitą dieną po koncerto skubėjome į mugę, kurią surengė mūsų bičiuliai iš „Laisvų vaikų“ mokyklos be sienų. Galybė vaikų ir tėvų, sugūžėję į „Meilės laivo“ sodybą, smagiai dalijosi visu tuo, kuo tik galėjo...






Vieniems sekėsi geriau, kitiems – ne taip gerai, tačiau faktas lieka faktu: prieškalėdinė mugė – šventas reikalas, ir tikrai labai smagu buvo išvysti seniai matytus veidus, bičiulius, su kuriais ne per dažniausiai turim galimybių susitikti kitur... Buvo tikrai smagu. ;)


Gimtadieniai

Kitą savaitgalį mus pagavo du gimtadieniai. Vienas jų – draugės Emilijos, kurį mūsų šauni draugų kompanija nusprendė atšvęsti nestandartiškai – vaikai sumanė vieni pasidaryti nedidelį 6 km žygį nuo mūsų namų iki Emilijos senelių. Labai smagu, kad vaikai turi draugų, kuriuos pažįsta nuo pat vaikystės ir kuriais galime pasitikėti, palikdami juos vienus užsisakyti picą ir tiesiog paaugliškai padūkti, pakvailioti. Vakare parsivežėme vaikus laimingus iki ausų, su pilnom kišenėm įspūdžių, kuriais dalinosi dar kelias dienas...


Kitą dieną išsiruošėme į močiutės gimtadienį. Ir ten atsižymėti reikėjo...


Sėkmingai pabuvome, močiutę pasveikinome, ir... 
Tai buvo praktiškai visas mūsų prieškalėdinis maratonas. Kaip niekada vykusiai išmėtytas po gruodžio mėnesio pradžią. Tad galėjome ramiai atsipūsti ir laukti Kalėdų.


Kasdienybė

Bambų išvertę tikrai negulėjome. Vieną savaitėlę dar turėjome laiko šio bei to pasimokyti. O paskui susiorganizavome pusmečio atsiskaitymus mokyklai, kad galėtume ramiai šventes ir po jų būsiančias atostogas sutikti. 

Pasimokę iš pernykštės patirties bei bandydami atrasti raktą į racionalų UŠ vaikų testavimo / vertinimo procesą, ieškojome būdų, kaip vaikus vertinti iš to, ko jie mokėsi, ne kaskart iš viso kurso (kaip kad praktiškai buvo ankstesnėje mokykloje). Šioje vietoje, regis, pavyko rasti neblogą sprendimą – pasitelkus DI įrankius pavyko pakankamai gretai vaikams paruošti vertinimo užduotis iš to, ką konkrečiai jie mokėsi. Viso to pasekoje vertinimas išėjo, sakyčiau, tikrai prasmingas – be bereikalingos frustracijos, žinant, ko iš to nori, ir realiai parodantis, kas kur yra.




Na, o tarp visų testų, kurių realiai turėdavome kas dieną po vieną ar du, bandydavome visaip kaip prasiblaškyti... Labiausiai tam tiko fizinė veikla... :))







Taip pat visai neblogai smegenims pailsėti leisdavo naujas Magdės žaislas – nedidukė Kalimba, kuria Magdė mokėsi įvairių kalėdinių melodijų...


Į pabaigą ėjo ne tik atsiskaitymai, bet ir visi vaikų lankomi būreliai. 


Magdė metus užbaigė su savo kalėdiniu filmuku, kuris buvo demonstruojamas ir šio Moksleivių centro kalėdiniame renginyje, kuriame nepavyko sudalyvauti.

Videomeno būrelio vaikai prieš šventes taip atsipalaidavo, kad paskutiniąją pamoką Magdė čia buvo viena... Teko man jai kompaniją palaikyti mokytojos surengtame Kahoot'e... Nepatikėsite, Magdė prieš mane laimėjo... :)




Tai buvo paskutinis priešatostoginis užsiėmimas, po kurio Magdė pasinėrė į Kalėdų laukimą.

Norėjosi ir draugėms dovanų priruošti, ir namus pasipuošti. 





Labai norėjo mergužėlė pasistatyti eglutę savo kambaryje ir ją savaip padabinti. Nes kur gi ji dės tas draugėms ruoštas dovanas?.. Daug čia ji jų darė pridarė, tik štai per darbus darbelius namai gerokai apsijaukė, todėl teko sutarti – eglutė bus, bet kambary tvarka irgi turi atsirasti... Tad šioje vietoje teko raitotis rankoves ir kiek apsikuopti...



Liutauras, pamatęs Magdės eglutę, užsimanė irgi savo kambarį pasipuošti... Ieškojome tad ir jam nedidelės kalėdinės puošmenos...


Kai jau visi buvo patenkinti, teko sugalvoti, kaip čia kituose kambariuose kalėdinę nuotaiką susikurti... Svetainėje statyti trečiosios eglutės kaip ir nebesinorėjo. Pasitelkę fantaziją ir neseniai buvusios kelionės į Ispaniją idėją, išsisukome štai taip...



Kalėdos

Kai atsiskaitymai mokyklai buvo baigti, namai papuošti, taip palengva ramiai ir pačios Kalėdos atėjo... Turbūt pirmą sykį po ilgo laiko be skubos ir beprotybės...

Kūčių stalas su Magdės pagalba buvo padengtas, visi, kas prie jo turėjo būti, susirinko, beliko stabtelėti prieš metų pabaigą ir pasidžiaugti tuo, kad galime štai taip visi kartu leisti laiką... Mums, kaip introvertams, kuriems geriausios šventės – tesiog būti namuose, nieko daugiau iki pilnos laimės ir netrūko...




Kalėdų rytą draugams išsiuntinėjome savo Kalėdinius-šventinius palinkėjimus. Jei jūs jų tąsyk iš mūsų nesulaukėt, čiupkit ir laikykit pasidėję, kad visiems metams užtektų. ;)


Tiesa, vis tik vienas kalėdinis akcentas buvo uždėtas prieš pat Kalėdas... Buvome pakviesti į kalėdinį spektaklį, kuriame vaidino Magdės draugė. Spektaklis „Dėkingumo dovana“, surengtas „Bibilijos kelio“ bažnyčios, buvo tikrai įspūdingas! Ir tikrai vertas pažiūrėti dar ne kartą su vaikais. Jei turėsite progą, labai siūlau pažiūrėti šio spektaklio įrašą. Mums tikrai labai patiko. 





Dar sykį vaikai panoro išlįsti iš namų, kai sužinojo, kad kinoteatruose jau rodoma filmo „Ežiukas Sonic“ 3-oji dalis. Greitai susiorganizavome su keliais draugais ir kartu visi nuėjome. Ir nors antroji šio dalis mums, suaugusiems, pasirodė daug vertingesnė, daugumai vaikų vis tik labiau patiko šioji, trečia filmo dalis. Vienintelė Magdė pripažino, kad šioje dalyje buvo per daug efektų ir mažokai pačios istorijos...



Kaip ten bebūtų, filmo finalas davė užuominą į tai, kad bus ir ketvirtoji dalis, kurios lauksime ne mažiau, nei laukėme šiosios.

Kaip po truputį išmušė ir paskutinė metų valanda... Fejerverkų patys leisti nepraktikuojame, tačiau bengališkų ugnelių paprastai neatsisakome. Tad joms bežaižaruojant linkime gražių, jaukių, šiltų, ramių ir visaip kaip spalvingų, prasmingų metų!



Tuo pačiu ir video: